top of page
  • Yazarın fotoğrafıİnfo Taksim Foto

ABD Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Güncelleme tarihi: 25 Nis 2023

ABD Vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar;
ABD Vizesi Başvurusu Seyahat Görüntüsü
ABD Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- ABD vizesi için DS-160 Formunu doldururken doğru bilgiler girmek. ABD bizim verdiğimiz beyanları dikkate aldığı için gerçek dışı bilgileri girmemek gerekiyor. ABD de uzun vadede farklı düşünceleriniz varsa DS-160 formunun bir kopyasını kendiniz içinde muhafaza etmenizde fayda var.
2- ABD konsolosluğunun istemiş olduğu 5x5 (2”x2”)boyutlarında ICAO standartlarına uygun iki adet biyometrik fotoğraf. Özellikle konsolosluklara yakın fotoğrafçılarda çektirirseniz fotoğraf konusunda sıkıntı yaşama olasılığınız büyük ölçüde azalmış olur.


3- Konsolosluğa giderken en az 6 ay geçerli ve birkaç sayfası boş pasaportla gitmeniz çok önemli.


4- Turist vizesi başvurularında yetkililerin en çok dikkat ettikleri konu sizin ülkenize dönüp dönmeyeceğiniz konusudur. Turist vizesinde ABD’ ye gidip kalma niyetiniz olmamalı. ABD kanunları konsolosluk çalışanlarına vize için başvuru yapan kişilerin göçmen olarak değerlendirilmesini istiyor. Dolayısıyla bizimde vize başvurularında yapmamız gereken durum göçmen olmadığımızı konsolosluk görevlilerine ispat etmek. Bunun içinde Türkiye'de olan bağlarımızı ispat etmek zorundayız. Mal, mülk, iş, aile üyeleri yani Türkiye ile olan bağlarımızı gösteren her türlü belgeyi dosyamızda götürmekte önemli. Ancak bu belgelerin sizden isteneceği anlamına gelmiyor.


5- ABD'deki planımızın ne olduğunu iyi bir şekilde izah etmek. Otel ve uçak rezervasyonlarda bu konuda size yardımcı olur.


6- ABD Vizesine başvurmadan önce diğer ülkelerden vize almak yurt dışına gidip dönmek, turistik seyahat etmek bir avantaj olabilir.


7- Kılık kıyafet konusunda; günlük nasıl giyiniyorsanız öyle giyinmelisiniz. Doğal olmak daha öncelikli olmalı. Ama temiz ve bakımlı olmak gerekir yine de.


8- Hesabınızda para olması ABD de geçireceğiniz süre boyunca kendinize bakacak durumda olduğunuzu göstereceği için önem arz eder.


9- Mülakat sırasında İngilizce konuşmanız şart değil. Kendinizi en rahat ifade edecek dilde konuşmanız daha isabetli olur.


10- Sorulan soruların cevaplarını çok uzun tutmadan, sorulduğu kadarına cevap vermek.


11- Tutarlı olmak önemli özellikle DS-160 formunda yazdığımız bilgilerle paralel konuşmak gerekir. Konsolosluk görevlileri karşısında inandırıcı olmak ve kendimizi iyi ifade etmek, kendimizden emin olmak çok önemli.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page