top of page
Biyometrik Fotoğraflar Hakkında

Bazen pasaport, kimlik veya ehliyet gibi yeni bir kişisel belge hazırlarken pasaport fotoğrafına ihtiyacınız olabilir. Uygun bir fotoğraf çekmek için profesyonel bir fotoğrafçıya gitmek en doğrusu olacaktır. Pasaport fotoğrafınızı Beyoğlu Taksim'deki  69 yıllık Fotoğraf stüdyomuzda profesyonel ekibimizle yüksek kalitede ve her ülke için en doğru ve onaylanmış biyometrik (ICAO) fotoğraflar için çekimler yapabilirsiniz. 

Ekran Resmi 2023-03-26 14.45.41.png

Biyometrik Photo Nedir?

Onaylanmış biyometrik fotoğraf nedir?

ICAO nedir? 

Biyometrik fotoğraf özellikleri ne olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf ölçüleri ne olmalıdır?

Ülkelere göre biyometrik foto ölçüleri nelerdir?

Her ülkenin biyometrik fotoğraf ölçüleri aynımıdır?

Vize, Pasaport fotoğrafı için ne giyilmelidir?

 

Tıpkı diğer tüm resmi belge fotoğraflarında olduğu gibi, ABD pasaport fotoğrafının da çok özel kurallara uyması gerekir. ABD pasaportunuz için fotoğraf çekerken aklınızda bulundurmanız gereken temel ve en önemli gereksinimler şunlardır:

 

Tam yüzünüz görüşte olacak şekilde doğrudan kameraya bakmalısınız.

Sıradan giysiler. Abartılı kıyafetler veya üniformalar fotoğrafın reddedilmesine neden olabilir. Ancak dini kıyafetlere izin verilir.

Arka plan beyaz veya kırık beyaz olmalıdır.

Gözlük, kulaklık ve diğer eşyalar kullanılmamalıdır.

Pasaport fotoğrafı son altı (6) ay içinde çekilmiş olmalıdır.

Pasaport tarzı fotoğraflar biyometrik fotoğraflardır. Bu, görüntülerin insanların bireysel özelliklerini analiz edip indirdiği ve hızlı ve güvenilir tanımlamaya izin verdiği anlamına gelir.

 

Bu nedenle biyometrik fotoğraf çekerken önden konumlanmalı ve dümdüz karşıya bakmalısınız. Diğer kişilerin görünürlüğüne asla izin verilmez ve arka plan gereksinimleri değişiklik gösterir. Ancak çoğu durumda tek tip ve tek renkli olmalıdır. Gözlükler ve baş örtüleriyle ilgili özellikler de genellikle aynıdır, yani şapkasız ve gözlüksüz poz vermelisiniz (eğer numaralı gözlük takıyorsanız, onları takabilirsiniz, ancak göz kamaştırmadıklarından emin olun, çünkü bu neden olabilir) vesikalık fotoğraflarınız reddedilecek).

 

ABD pasaport fotoğrafı - boyut ve boyutlar

 

ABD pasaportu için fotoğraf boyutu her zaman 2 x 2 inç (51 x 51 mm) boyutunda olmalıdır.

 

Başvuru sahibi, başın üstünden çenenin altına kadar olan mesafenin 1 ila 1.375 inç (yani 25-35 mm) arasında olması gerektiğini hatırlamalıdır. Fotoğrafta görünen kişinin göz yüksekliği de fotoğrafın altından (çenenin altından değil) 1.125 - 1.375 inç (28-35 mm) arasında olmalıdır.

 

Dijital vesikalık fotoğraflar: boyut

 

ABD pasaport fotoğrafında yüzün belirli bir yer kaplaması gerekiyor. Başvuranın yüzünün (saç dahil başın üstünden çenenin alt kısmına kadar) görüntünün yüksekliğinin %50 ila %69'unu kaplaması gerektiği belirtilmektedir.

 

Fotoğraf boyutları: dijital fotoğraf boyutu inç/santimetre yerine piksel cinsinden ölçülür. Fotoğrafın piksel boyutları kare en boy oranında olmalıdır (yani, yüksekliğin genişliğe eşit olması gerekir).

 

Fotoğraf boyutu 600x600 piksel ile 1200x1200 piksel arasında olmalıdır, yani genişlik/yükseklik olarak 1200 pikselden yüksek bir fotoğraf reddedilecektir. Aynı durum, fotoğrafın genişliği/yüksekliği 600 pikselden azsa da geçerlidir.

 

Fotoğraf formatı: İzin verilen tek resim formatı JPEG dosya formatıdır. Resminizin bir PNG dosyası olmadığından emin olun; bazı kameralar ve fotoğraf düzenleyiciler resimleri varsayılan olarak bu formatta kaydeder.

 

Fotoğraf dosyası boyutu ve sıkıştırma: ayrıca, ABD vesikalık fotoğraf formatı 240 kB'den (kilobayt) büyük olamaz ve bu, maksimum dosya boyutu gereksinimini karşılamak için görüntünün sıkıştırılması gerekebileceği anlamına gelir. Sıkıştırma oranı 20:1'den küçük veya buna eşit olmalıdır.

 

Renkli fotoğraf: Pasaport stilindeki fotoğraf, dijital kameraların çoğu için ortak çıktı olan sRGB renk alanında renkli (piksel başına 24 bit) olmalıdır.

 

Bir ABD vesikalık fotoğrafının tüm teknik özellikleri, vesikalık fotoğraf düzenleyicimiz tarafından otomatik olarak karşılanır. Evde rahatlıkla deneyin!

 

ABD pasaport fotoğrafları: arka plan

 

Renkli bir arka plana karşı vesikalık fotoğraf çekmek yaygın bir hatadır. Resmi gereklilik, bir vesikalık fotoğrafın yalnızca ABD pasaportu dikkate alınarak düz bir arka planın (beyaz veya kirli beyaz) önünde çekilmesi durumunda kabul edilebilir olduğunu söylüyor. Ayrıca arka plan olarak seçtiğiniz duvarda herhangi bir desen olamaz. Ayrıca arkanızda başka nesne olup olmadığını da kontrol edin. Arka plan düzgün ve beyaz veya kirli beyaz olmalıdır.

 

ABD vesikalık fotoğrafı - aydınlatma, netlik ve kontrast

 

En iyi seçenek, Amerikan pasaportunuz için vesikalık fotoğraflarınızı hava karardıktan sonra flaş kullanmak yerine gün ışığında çekmektir. Bu, kırmızı göz etkisini önlemeye yardımcı olur ve cildin doğal görünmesini sağlar. Yüzünüzün her iki tarafı da eşit şekilde aydınlatılmalıdır. Bu, yüzde gölge olamayacağı anlamına gelir. Aydınlatmanın aşırı veya az pozlanmış olmadığından emin olun. Yüzünüz açıkça görülebilmelidir. Üstelik yansımalara dikkat edin - yüzünüzde yansımalar olamaz. Fotoğraf, yeterli kontrast ve ayrıntıyla keskin olmalıdır.

 

Vesikalık fotoğraf baskısı ve kalitesi

 

Bulanık, grenli veya pikselli olmayan yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf gönderin. Başvuru koşulları, vesikalık fotoğrafın fotoğraf kalitesinde mat veya parlak kağıda basılması gerektiğini belirtir. Hasarlı (ör. delikli, kırışıklı veya lekeli) bir fotoğraf gönderemezsiniz. Resmi dijital olarak güzelleştirmeyin; bunun yerine vesikalık fotoğraf dönüştürücülerini ve kırpma araçlarını kullanabilirsiniz.

 

ABD pasaport fotoğrafı aracımızı deneyin. Bu sayede basılı ve dijital formatta yüksek kaliteli resimler alacaksınız. Sizin için en uygun olanı seçin ve vesikalık fotoğraflarınızı evde çekin!

 

ABD pasaport resmindeki gözlükler

 

Resmi vesikalık fotoğraf gerekliliklerine göre, bir

bottom of page